Фестивалът на розата е един от най-забележителните фестивали в България, посветен на красотата и благоуханието на казанлъшката маслодайна роза. Зародил се в далечната 1903 г., днес празникът на розата не е обикновено тържество, а международно разпознаваем Фестивал, който умело съчетава традиционен бит и фолклор със съвременни форми на изкуствата и модерни технологии.
Многожанровият фестивал в днешни дни продължава повече от месец, като включва много традиционни събития. Изборът на Царица Роза в Казанлък е едно от най-значимите в града през последните 50 години.
Първата Царица Роза, наречена тогава „Мис Роза“ е избрана без специална церемония през 1960 г. по време на Празника на розата в Казанлък. Това е била усмихнатата и лъчезарна абитуриентка Стефка Таралежкова.
Няколко години по-късно, през 1968 г. се взима решение да се избира Царица Роза всяка година. Официалният Избор на първата царица Роза е през 1968 година, като избраната е Радка Дерелиева. Интересно за историята е, че на нея и е поставено комсомолско поръчение, което не и дава възможност да се откаже, а за поставяне на короната се налага да и отрежат плитките.
С решение на Министерски съвет, през 1971 празникът на розата в Казанлък е обявен за национален и символичното значение на Царица Роза за популяризирането на града нараства. За целите на празника се създават ежегодни организационни комитети, към които има комисии по конкретни задачи. Една от комисиите организира бала на розата с избор на царица Роза.
Начинът по който се провежда конкурсът е различен в отделните периоди. С времето става все по-пищен. През 70-80 години на 20 век, балът на розата се е провеждал през май, след абитуриентските вечери. Царица Роза се е избирала измежду предварително подбрани девойки, по предложение на училищните комсомолски организации. Абитуриентките идвали на бала с кавалер, а изборът е бил на два тура – викторина за обща култура и конкурс за танцови умения.